Opublikowano Dodaj komentarz

Różowy Październik

Różowy Październik

Dzień dobry 🙂

Złota jesień za oknem… a październik jest miesiącem Świadomości Raka Piersi (tzw. różowy październik – kobiety lubią ten kolor 😉 ) celebrowany jest na świecie od 1985 roku.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25%) i najczęstszą przyczyną zgonu (14%), a chore na raka piersi stanowią 36% kobiet żyjących z nowotworami. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu.
Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów, większość zachorowań na raka piersi (tj. 80%) dotyka kobiet powyżej 50 roku życia. W ciągu ostatnich 30 lat, liczba zachorowań wśród młodszych kobiet, wzrosła niemal dwukrotnie.

różowy październik

W Polsce rak piersi w ostatnim stuleciu stał się jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności kobiet!

Możecie zapytać o to, co Wy tu i teraz, młode mamy, możecie zrobić dla profilaktyki nowotworu sutka?
Otóż nieprzerwanie powtarzam moim cudownym przyszłym mamom, iż Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez okres pierwszych 6 miesięcy życia dziecka oraz kontynuację karmienia piersią do ukończenia drugiego roku życia i dłużej przy jednoczesnym podawaniu żywności uzupełniającej. Niezaprzeczalna korzyść odpowiedniego pokarmu dla Waszego dziecka przekłada się na korzyść po drugiej stronie – dla kobiety karmiącej. Korzystny wpływ karmienia piersią na zmniejszenie zachorowalności na raka piersi udowodniono naukowo, gdy porównywano grupy kobiet karmiących z takimi, które nigdy nie karmiły. Odpowiada za to m.in. mniejsza liczba cykli miesięcznych, a tym samym niższy poziom estrogenów, które mogą zwiększać ryzyko raka. Pozytywnym czynnikiem jest też szybsze dojrzewanie komórek nabłonka piersi w czasie laktacji, które zmniejsza szansę na ich przemianę w komórki raka.
Każde pięć miesięcy karmienia piersią obniża ryzyko zachorowania na raka piersi o 2 proc. – wynika z raportu opublikowanego przez American Institute for Cancer Research (AICR) i World Cancer Research Fund (WCRF).
Karmienie piersią opóźnia rozpoczęcie menstruacji po porodzie, a więc skraca czas ekspozycji na hormony z grupy estrogenów, powiązane z występowaniem raka piersi. Naukowcy przypuszczają również, iż laktacja umożliwia wyzbycie się przez kobietę komórek z uszkodzonym DNA, które mogłyby dać początek chorobie nowotworowej.

A więc…piersi do przodu. To my same kreujemy nasze zdrowie aż w 50% (Pola Lalonde’a)…więc wiele w naszych…piersiach 😉

Bibliografia:
https://www.zwrotnikraka.pl/rozowy-pazdziernik-miesiac-swiadomosci-raka-piersi


Marzena Partas- położna POZ z 25-letnim doświadczeniem, opiekująca się ciężarnymi i młodymi mamami i ich dziećmi. Kobieta z sercem na dłoni, emanująca dobrocią i empatią. Założycielka Szkoły Rodzenia w ramach Indywidualnej Praktyki Położnej Marzena Partas. Zdobywca Orła Medycyny 2019. Prywatnie szalona Mama 24-latka i 18-latki, członkini ludowego zespołu tanecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *